Haber

Van’da tarım danışmanları evraklarını yaktı: ‘Açlıkla imtihan ediliyoruz’

Kadir Cesur

KAMYONET – Van’da ziraat odaları ve ziraat birliklerinde görev yapan ziraat müşavirleri harekete geçti. Türkiye Tarımsal Yayım ve Danışmanlık Kurumu Derneği (TAYDAK) öncülüğünde Ziraat Mühendisleri Odası Van Şubesi’nde bir araya gelen ziraat müşavirleri, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişçi’nin de kadroya alınması çağrısında bulundu. takımda ve kendilerine asgari bir taban fiyat verilmesini talep etti.

Tarım müşavirleri adına basın açıklamasını Ziraat Müşaviri Hatice Zirek yaptı.

Tarımsal yayım ve danışmanlık hizmetlerinin ülke tarımında her dönemde farklı isimler altında devlet güvencesi ve teşviklerle yürütüldüğünü belirten Zirek, “Eylül ayında yürürlüğe giren Tarımsal Yayım ve Danışmanlık Hizmetlerinin Yönetmeliği ile 8 Ekim 2006, Türkiye’de kamu dışı danışmanlık hizmetlerini düzenleyen ilk yasal düzenleme.Bu yönetmelik ile sivil toplum kuruluşları, tarımsal danışmanlık şirketleri ve çiftçi kuruluşlarının da tarımsal danışmanlık hizmeti vermesine izin verildi.”

Zirek, “Yönetmelik hükümlerine göre sertifika alan kişilere ‘Tarım Danışmanı’ deniliyor” dedi. “Yönetmelik esasen ‘Serbest Tarım Danışmanı’ veya ‘Tarım Yayıncısı’ olabilmek için 120 saatlik sertifika programına katılmayı şart koştuysa da daha sonra bu şart kaldırıldı ve bakanlık tarafından yapılan sınavda başarılı olma şartı kaldırıldı. karşılandı”.

“2015’TEN BU YANA BİRÇOK TARIM DANIŞMANI MESLEĞİ BIRAKTI”

Zirek, tarım danışmanlarının yaşadıkları mağduriyetleri yetkililere bildirmeye çalıştıklarını söyledi. TAYDAK Derneği olarak yeniden çiftçilerine hizmet etmeye devam etmeleri için yıllardır sesimizi yetkililere duyurmaya çalışıyoruz ama ne yazık ki hala bir sonuç alamadık” dedi.

‘YILDA 72 BİN LİRA VERDİĞİMİZ HİZMET MALİYET VE VERGİ ÖDEMELERİNİ KARŞILAMAZ’

Yüksek enflasyon karşısında açlıkla sınandıklarını belirten Hatice Zirek, “Mevcut kurallarda bizim için yıllık baz 72 bin TL gibi saçma bir rakam. 72 bin TL ile aldığımız hizmet bedeli Çiftçilerimize veriyoruz ve vergi ödemelerimizi BAĞ-KUR karşılamıyor.Yine kamuoyu nezdinde yetkililere sesleniyoruz: Biz bitki değiliz. Alın terimizle ülke tarımına hizmet eden, birikimlerimizi pahalı çiftçilerimize aktaran tarım danışmanlarıyız. Emeğimizin sömürülmesi için yeter diyoruz. İnsani yaşam haklarımızın ve mesleğimizin güvence altına alınmasını istiyoruz” dedi.

Basın açıklamasının ardından ekibe özlük haklarının iyileştirilmesini ve istediklerini getiren ziraat müşavirleri, müşavirlik evraklarını toplu halde yaktı.

haberpervari.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu