Haber

Özbekistan, Rusya’dan doğal gaz ithalatı için altyapı hazırlıklarına başladı

Özbekistan’ın Rusya’dan doğal gaz ithalatı için altyapı hazırlıklarına başladığı bildirildi.

Özbekistan’ın doğal gaz taşıma şirketi Uztransgaz’dan yapılan açıklamada, Türkiye’den ithal edilmesi planlanan yurtiçi doğal gaz taşıma hacimlerini aksatmamak için şirketin ülkedeki doğal gaz taşıma altyapısını uyarlamaya başladığı kaydedildi. Rusya.

Açıklamada, ülkenin Buhara bölgesinden geçen doğal gaz boru hattında gerekli montaj çalışmalarının yapıldığı belirtilirken, bunun Rusya’dan ithal edilecek doğalgaz hacminin karışmaması için yapıldığı vurgulandı. yurtiçi taşıma hacmi ile ilk sırada yer almaktadır.

Açıklamada, Buhara-Ural, Orta Asya-Orta ve Gazlı-Çimkent doğal gaz boru hattı sınırlarının, altyapı hazırlık çalışmalarının başladığı Buhara’daki Gazlı bölgesinden geçtiği ve Özbekistan’ın “Türkiye’nin kalbi” konumunda olduğu hatırlatıldı. gaz taşıma sistemi”.

Ocak ayında Özbekistan, Rus şirketi Gazprom ile doğal gaz alanında işbirliği için bir yol haritası imzaladı.

İkili çalışma grubu, Rus gazının Kazakistan topraklarından geçen “Orta Asya-Orta” doğal gaz boru hattı üzerinden Özbekistan’a taşınması ve yerli doğal gaz taşıma altyapısının ithalata uygun hale getirilmesi için gerekli teknik hazırlıkların yapılması konusunda da mutabık kaldı.

Kış aylarında iç tüketimin arttığı Özbekistan’da doğal gaz sorunu baş gösterdi. Kasım 2022’de Rus tarafı Özbekistan ve Kazakistan’a teklifte bulunarak Özbek tarafına doğal gaz arzını da içeren Üçlü Gaz Birliği’nin kurulmasını önerdi.

Bunun üzerine Özbekistan Enerji Bakanı Corabek Mirzamahmudov, Rusya’dan Özbekistan’a doğalgaz sevkiyatının birlik olarak değil, doğrudan ikili ticari anlaşmalar temelinde yapılabileceğini açıkladı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu