Haber

İngiltere’de çocuklar kendi yaşlarındaki depremzedelere yardım için oyuncaklarını sattı

İngiltere’de yaşayan Türk ailelerin çocukları, kendi yaşlarındaki depremzedelere yardım amacıyla oyuncaklarını satışa sundukları bir kermes düzenledi.

Londra’nın kuzeyindeki İslam Toplumu Milli Görüş (IGMG) Edmonton Mescidi ve Kuran Kursu bahçesinde, Hasene Sosyal Yardımlaşma Derneği iş birliğinde düzenlenen etkinliğe bölgede yaşayan yabancı uyruklu aileler ve çocukları katıldı. aynı zamanda türkler.

Çocukların oyuncaklarını satılmak üzere bağışladığı ve bağışlanan oyuncakları satın aldığı etkinlikte, çocukların el emeği göz nuru çalışmaları da satışa sunuldu.

“Yüzyılın felaketi” olarak nitelendirilen Kahramanmaraş merkezli depremlerden etkilenen çocuklar için çarşı fikri yine çocuklardan doğdu.

“Çocuklarımızın bazı şeyleri fark etmediğini düşünüyoruz”

Türkiye’de depremden etkilenen ve oyuncaksız kalan akranlarına oyuncak göndermek isteyen çocuklar, dileklerini IGMG İngiltere Çocuk Kulübü Başkanı Sibel Sicimoğulları’na iletti.

Ancak oyuncak göndermenin hem meşakkatli hem de imkanların kısıtlı olduğunu söyleyen Sicimoğulları, oyuncakları satıp parayı gönderme fikrini ortaya attı.

Hemen kermesimizi düzenledik ve görevlileri de bu işin içinde olmak istedikleri için çocuklardan seçtik” dedi. Sicimoğulları, çarşılarda çalışan anneleri gibi bütün çocukların da bir şeyler yapmak istediğini söyledi.

Açılan stantlarda çocukların oyuncak sattığını belirten Sicimoğulları, “Sonra duygularımızı ifade etmeye karar verdik ve aklımıza mektup yarışması fikri geldi. Hepsi de arkadaşlarına çok güzel mektuplar yazdı.” dedi.

Sicimoğulları, enkaz altından kurtarılan kuzeni Reyyan için, “Oyuncağı ve kıyafeti kalmadı. Gözlerinde ve vücudunda yaralar var. Onun için çok dua ediyorum. Reyyan’ın kuşunu da kırık (tahrip olmuş) yuvalarından çıkardılar. ) ev.” “Çocuklarımızın bazı şeyleri fark etmediğini düşünüyoruz ama duyguları daha yoğun” yazan Meryem isimli çocuğun mektubunu okurken. söz konusu.

“Ülkemizin ihtiyacı varken kaçsınlar istiyoruz”

Edmonton Mescidi ve Kuran Kursu İmamı Murat Küçük, çarşının depremzedeler için yardım toplamanın yanı sıra çocuklara iyilik yapma ve yardım etme alışkanlığını aşılamak amacıyla düzenlendiğini söyledi.

Çocukların hem oyuncaklarını bağışlayarak hem de bağışlanan oyuncakları alarak iki şekilde yardımda bulunduklarını anlatan Küçük, “Bu çocuklar İngiltere’de doğup büyüdüler, burada yaşıyorlar ama bizim vatanımızın, vatanımızın Türkiye olduğunu bilmemiz gerekiyor. Allah göstermesin bugün olduğu gibi yarın da ülkemizin başına bela olacak.Bir imtihan geldiğinde ülkemiz için ellerinden geleni yapmaya alışsınlar ki, ülkemizin ihtiyacı olduğunda kaçsınlar istiyoruz. gelecek, bire bir biçimde.” terimleri kullandı.

Kermes kapsamında çocuklara beyin sarsıntılarını konu alan animasyon filmler de gösterildi.

Çocukların oyuncaklarını satarak topladıkları para, Hasene Sosyal Yardımlaşma Derneği aracılığıyla Türkiye’deki depremzedelere gönderilecek.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu