Haber

İddia: Libya mahkemesi Türkiye ile anlaşmayı askıya aldı

Libya’daki temyiz mahkemesinin, Trablus hükümetinin geçen yıl Türkiye ile imzaladığı güç arayışı anlaşmasını askıya aldığı iddia edildi. Anlaşma, Akdeniz’e kıyısı olan ülkelerin tepkisini çekti ve Libya’daki iç krizi alevlendirdi. Anlaşma, Türkiye’ye hem Libya’nın münhasır ekonomik bölgesinde hem de anakarasında hidrokarbon arama yetkisi verdi. Bu bölgede Mısır ve Yunanistan’ın haklı tezleri devam etti. Doğu Akdeniz’de rekabeti körükleyen anlaşma, Libya’nın batısındaki Trablus’taki Ulusal Mutabakat Hükümeti ile bu yönetimin meşruiyetini reddeden doğu Libya’daki parlamento arasında siyasi bir çıkmaza neden oldu.

‘İTİRAZ İÇİN KAPI AÇILDI’

VOA Türkçe’nin haberine göre Reuters haber ajansı, anlaşmanın askıya alınmasını yargıya dayandırdı. Kaynak, kararı veren Trablus mahkemesinin konsensüs hükümetine karara itiraz etmesi için açık kapı bıraktığını, ancak kararın dayanağını ayrıntılı olarak açıklamadığını söyledi. Türkiye, 2019’da Trablus’a askeri yardım gönderdi. Bu yardım, o dönemde uluslararası kabul görmüş hükümetin iç savaşta Mısır’ın desteklediği doğu güçlerinin başkente saldırmasını engellemesini sağladı.

Ankara ve Trablus, aynı yıl Doğu Akdeniz sularında denizin sonunun belirlenmesi konusunda anlaşmıştı. Yunanistan, Akdeniz’de Deniz Yetki Alanının Sınırlandırılmasına İlişkin Anlaşmayı reddetti.

2021’in başlarında, Birleşmiş Milletler (BM) destekli bir barış süreciyle Ulusal Mutabakat Hükümeti kuruldu ve başlangıçta doğu merkezli parlamento tarafından desteklendi.

Hükümet, Türkiye ile yakın bağlarını sürdürdü ve Ekim ayında, mahkemenin bugün askıya aldığı, petrol ve doğal gazın ana bileşenlerinden biri olan hidrokarbon arama çalışmaları için bir ön sözleşme yaptı. İki ülke arasındaki hidrokarbon anlaşması, 2019’daki anlaşmanın bir uzantısıydı. Bu anlaşma, Trablus hükümetinin artık herhangi bir rastgele uluslararası anlaşma yapma yetkisi olmadığını söyleyen Mısır ve Yunanistan’ın yanı sıra doğu merkezli parlamento tarafından reddedildi. antlaşmalar

Bugünkü mahkeme kararıyla ilgili olarak hükümetten veya Ankara’dan herhangi bir açıklama yapılmadı. (DIŞ HABERLER)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu