Dünya

Devlet Çoksesli Korosu, dünyanın sayılı koro şeflerinden biri olan Norveçli Ragnar Rasmussen yönetiminde 19 Nisan’da bir konser verecek.

Devlet Çoksesli Korosu, 19 Nisan’da dünyanın sayılı koro şeflerinden biri olan Norveçli Ragnar Rasmussen yönetiminde bir kez daha konser verecek olmanın heyecanını yaşıyor. “Köprüler” isimli konser ile müzikseverleri Anadolu müziğinden dünya müziğine doğru bir yolculuğa çıkaracak.

Ankara’daki konserin ardından 25 Nisan’da Kültür ve Turizm Bakanlığı konutunda düzenlenen İstanbul 2023 Dünya Koro Müziği Sempozyumu’nun Festival Açılış Konserinde duayen şef Devlet Çoksesli Korosu ve Estonya Filarmoni Oda Korosu’nu yönetecek; Festival kapsamında şeflik ustalık sınıfı da olacak.

DÇK ile üçüncü kez buluşacak olan usta şef, piyano klavyesinin yeni versiyonu “seaboard” ile konsere farklı bir boyut kazandıracak. “Tuşların dalgası” olarak tanımlanan enstrümanın kullanıldığı konserde elektronik müzik ile koro müziği arasında uyumlu bir köprü kurulacak. Türkülere eşlik edecek sanatçılarımız Fazilet Şimşek, Süleyman Yardımcı ve Buğra Kutbay’ın seslendireceği bağlama, mey ve kaval ile türkülerimiz ile dünya müziği arasında köprü kurulacak. Norveçli soprano Margiritte Narvesen de konserin renklerinden biri.

Anadolu, Norveç ve dünya müziklerinden oluşan bir beste ile sunulacak olan “Bridges” adlı konserde yine DÇK için bestelenmiş iki eser programda yer alacak: “This River” (beste: Henning Sommerro) ve “Winding” Bilgelik Sözleri” (kompozisyon: Giovanni Bonato). ).

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

agli-ajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu