Haber

Çin, Güney Kore’ye vizeleri yeniden başlattı

Çin, Güney Kore’nin Çin’den gelen yolculara uyguladığı Kovid-19 tedbirlerine tepki olarak askıya aldığı vize işlemlerini yeniden başlattığını bildirdi.

Çin’in Seul Büyükelçiliği’nden yapılan açıklamada, Güney Kore vatandaşlarının genel, ticari ve kısa süreli transit vizeleri için başvuru ve onay işlemlerinin devam edeceği belirtildi.

Pekin’in hamlesi, Güney Kore’nin geçen hafta Çin vatandaşları için vize işlemlerini yeniden başlatma kararını açıklamasının ardından geldi.

Seul yönetimi, Çin’den gelen yolculardaki enfeksiyon oranının bariz bir şekilde düştüğünü ve yapılan testlerde yeni bir varyanta rastlanmadığını belirterek, önlem olarak askıya aldığı vize işlemlerini yeniden başlatacağını duyurdu.

Çin’in 8 Ocak’tan itibaren sınırlarını açacağını açıklamasının ardından yayılma endişesiyle Çin’den gelen yolculara önlem alacağını açıklayan ülkeler arasında Güney Kore de yer aldı.

Çin’den gelen yolculardan varışta ve öncesinde PCR testi yaptırmalarını isteyen Seul, Çin vatandaşlarına kısa süreli vize vermeyi 31 Ocak’a kadar durdurdu, ardından bu süreyi 28 Şubat’a kadar uzattı.

Birçok ülkenin Çin ve bölgelerinden gelen yolculara yönelik tedbirlerini açıklamasının ardından Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mao Ning, bazı tedbirlerin “orantısız” ve “kabul edilemez” olduğunu, siyasi ve ayrımcı amaçlarla kullanıldığını savundu. ” sözlerini kullandı.

haber-hacibektas.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu